Usługi druku 3D

Usługi druku 3D to coraz szerzej rozwijająca się branża, w której postęp technologiczny widać na pierwszy rzut oka. Technologia druku trójwymiarowego pozwala na stworzenie przedmiotów ozdobnych, ale także bardzo praktycznych, a dzięki zróżnicowaniu materiałów i ich właściwości, usługi druku 3D wchodzą powoli do każdej dziedziny życia.

Jeśli jesteście ciekawi, na czym polegają i jak dokładnie wyglądają usługi druku 3D, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Usługi druku 3D – co to i na czym polega?

Usługi druku 3D, czy też szeroko rozumiane drukowanie trójwymiarowe, polega najczęściej na nakładaniu na siebie kolejnych warstw specjalnego tworzywa termoplastycznego, zwanego filamentem. Są one tak rozmieszczane, że tworzą zaprojektowany przez nas kształt. Technologia ta nazywa się FDM/FFF.

Nieco rzadziej spotykamy drukarki SLA, które wykorzystują specjalną żywicę, utwardzaną promieniem lasera lub światłem.

Usługi druku 3D
Usługi druku 3D

Co wykorzystują usługi druku 3D?

Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi przez usługi druku 3D są:

  1. Drukarka,
  2. Filamenty.

Koszt tych materiałów jest bardzo różny. Podstawowy zestaw stworzymy już za około 1000 zł, podczas gdy precyzyjne i bardziej zaawansowane usługi druku 3D mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli usługi druku 3D mają charakter raczej nieregularny, lub wręcz potrzebujemy stworzyć jeden element, możemy zlecić to jednej z firm, które zajmują się tym profesjonalnie.

Jaka drukarka do usług druku 3D?

By korzystać z usług druku 3D, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Urządzenia do tego celu, które kupujemy do użytku domowego, nazywane są desktopowymi drukarkami 3D i przyjmują raczej małe rozmiary, dlatego większe elementy trzeba drukować „na raty”. Profesjonaliści są z reguły wyposażeni w duże, przemysłowe drukarki 3D.

Jaki filament do usług druku 3D?

Filament wykorzystywany w usługach druku 3D ma ogromne znaczenie dla właściwości oraz jakości gotowego produktu. Przyjmuje on formę cienkiej żyłki nawiniętej na szpulę, a produkuje się go z różnych materiałów.

Do usług druku 3D związanych ze sportem wykorzystamy zupełnie inne filamenty niż na przykład do zabawek czy pojemników na żywność. Na rynku znajdziemy także całe mnóstwo ciekawych tworzyw termoplastycznych, na przykład imitujących drewno, metal i innych.

Skąd wziąć projekty do druku 3D?

Projekt to zaraz po drukarce i filamencie najważniejszy element usług druku 3D. Skąd go wziąć? Możliwości jest całkiem sporo. Możemy na przykład kupić spersonalizowany projekt od osoby lub firmy, która się tym zajmuje, ale także stworzyć go samodzielnie w dowolnym programie do modelowania 3D. W Internecie znajdziemy też całkiem sporo darmowych projektów do usług druku 3D.

Jeśli interesuje Was więcej szczegółów na temat usług druku 3D, a właściwie samej technologii, wiele ciekawych informacji znajdziecie w poniższym filmie.

Usługi druku 3D – pomysły

Jesteście ciekawi, co dają usługi druku 3D? Co można wydrukować na dobrej drukarce 3D? Przychodzimy z podpowiedzią.

Do najciekawszych propozycji należy na przykład lampa w fantazyjnym kształcie. Wystarczą kupione za grosze lampki LED, a do tego odpowiedni projekt i filament, by stworzyć niespotykaną dekorację, związaną z naszymi zainteresowaniami. Może to być na przykład lampa w kształcie naszego samochodu, konsoli do gier, piłki i inne.

To nie wszystko.

Usługi druku 3D umożliwiają także stworzenie bardziej praktycznych przedmiotów. Mowa tu na przykład o uchwytach do narzędzi, mechanizmie zębatym, częściach roweru czy paralotni. Możemy także zyskać nowe drobiazgi, jak zagubiona zakrętka jakiegoś pojemniczka, uchwyty na słuchawki, zabezpieczenie chroniące przed wpadaniem owadów do puszki z napojem, przepychacz do toalety, zamknięcie do opakowań i inne.

Druk 3d na zamówienie
Druk 3d na zamówienie

Usługi druku 3D na prezent

Usługi druku 3D to świetny pomysł na stworzenie spersonalizowanego prezentu dla partnerki, żony, matki czy innej osoby z naszego otoczenia. Możemy w ten sposób stworzyć niepowtarzalną biżuterię, samodzielnie zaprojektowane rzeźby, wazony, akcesoria związane z zainteresowaniami danej osoby.

Usługi druku 3D dla dzieci

Dzięki usługom druku 3D możemy sprawić ogrom radości nie tylko sobie, ale i swoim pociechom. Maluchy z pewnością ucieszą się z klocków, dodatkowych akcesoriów do klocków LEGO, figurek, ulubionych postaci z bajek i samochodzików.

Usługi druku 3D dla domu

Jeśli tak jak w reklamie chcesz zostać „bohaterem domu”, również możesz skorzystać z usług druku 3D. Dzięki nim stworzysz przydatne akcesoria, jak małe półeczki łazienkowe, stojak na sztućce, numer domu na drzwi, uchwyty do wieszania ścierek lub ręczników, pojemnik na przyprawy, pudełko czy stoper do drzwi.

Używając odpowiedniego filamentu z certyfikatem do kontaktu z żywnością, możemy także stworzyć pojemniki na jedzenie czy wyjątkowe bidony.

Usługi druku 3D a hobby

Usługi druku 3D mogą też służyć naszej przyjemności, związanej z zainteresowaniami. Możemy na przykład stworzyć wyjątkowe figurki postaci z ulubionych uniwersów, breloki do kluczy, części do dronów i urządzeń sportowych, drobiazgi do samochodu, nietypowe doniczki na ulubione kwiaty i inne ciekawe akcesoria.

Jak zadziwić przyjaciół – usługi druku 3D

Usługi druku 3D pozwalają zadziwić przyjaciół i zaimponować znajomym, na przykład podczas domówki. Dzięki nim możemy stworzyć wyjątkowe, spersonalizowane etui na kieliszki czy butelki z alkoholem, interesujące otwieracze do butelek, zabawne szachy, przebrania, prezenty dla solenizantów czy formy do ciast i małe foremki do ciastek.

Wydruki 3d

Zaawansowane usługi druku 3D

Usługi druku 3D nie ograniczają się do jednoelementowych konstrukcji. Możemy postawić także na zaawansowane modele, wymagające drukowania „na raty”, na przykład duże makiety znanych budynków, lokalizacji z gier i seriali, naszego własnego domu, a nawet meble. Jest to co prawda próba cierpliwości, gdyż złożenie całego obiektu może zając nawet wiele dni, ale z pewnością zapewnia mnóstwo satysfakcji.

Usługi druku 3D męskim okiem

Mówi się, że mężczyźni nieco przypominają dzieci, tylko zabawki mają inne. Nie ma co się obrażać za takie stwierdzenie, bo trzeba przyznać, że jest w nim ziarno prawdy. Trzeba przyznać, że usługi druku 3D dają dużo radości, skutecznie zastępują tradycyjne majsterkowanie i pozwalają nam czuć się bardziej potrzebnymi.

Jesteśmy ciekawi, czy nasi czytelnicy korzystają z usług druku 3D. Jeśli tak, to co najczęściej drukujecie i gdzie? Wolicie wykorzystywać własne projekty czy kupujecie lub ściągacie gotowe? Mamy nadzieję, że podzielicie się swoimi opiniami o usługach druku 3D w sekcji komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *